50 lat temu wygnano z Polski Żydów. Wokół marca’68

Polin Obcy w domu.
Wokół marca ’68


W roku 2018 przypada 50. rocznica wydarzeń Marca ’68. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN planuje opowiedzieć o Marcu ’68 i jego następstwach poprzez narracyjno-historyczną wystawę, przywracając pamięć o przyczynach i skutkach antysemickiej kampanii. Wystawa zostanie otwarta 8 marca 2018 roku.

Zagadnienie Marca ‘68 będzie tłem do prezentacji nieznanych historii i losów polskich Żydów po opuszczeniu Polski, a także punktem wyjścia do Państwa udziału w naszym przedsięwzięciu.

Rozpoczynamy społeczną akcję zbierania pamiątek historycznych i opowieści świadków tamtych wydarzeń.
Zachęcamy do podzielenia się z nami przedmiotami oraz opowieściami związanymi bezpośrednio z nimi. Szczególne znaczenie mają dla nas przedmioty związane bezpośrednio z wydarzeniami marcowymi, takie jak listy, fotografie, pamiętniki, dokumenty związane z wyjazdem, utratą pracy, emigracją, przedmioty codziennego użytku zabrane w drogę lub zostawione przyjaciołom w Polsce.

Podarowane muzeum pamiątki staną się ważnym elementem planowanej wystawy, budując część instalacji zatytułowanej „Archiwum Marca”. Aby powstało, jedna ze ścian górnej sali wystaw czasowych naszego Muzeum zamieni się w ogromną gablotę, do której zwiedzający będą mogli na bieżąco dokładać obiekty oryginalne związane z wydarzeniami Marca ’68. Część z nich chcemy zebrać jeszcze przed wystawą, część uzupełni gablotę już w trakcie trwania ekspozycji. W ten sposób stworzymy swoisty epilog wystawy, miejsce na refleksję nad różnymi aspektami doświadczenia Marca, nad emocjami, które się z nim wiążą. Narracja historyczna, która doprowadzi widza do „Archiwum Marca” dotyczyć będzie przyczyn i przebiegu kampanii antysemickiej i samego procesu wyjazdów. Opowiemy również o nowym życiu poza Polską tych, którzy wyjechali, jak i o tych, którzy podjęli trudną decyzję o pozostaniu w Polsce.

Podarowane przez Państwa przedmioty będą mogły wejść w skład kolekcji Muzeum Historii Żydów Polskich. Przyjęte jako dary, zostaną należycie zabezpieczone w warunkach pozwalających na zachowanie ich dla przyszłych pokoleń, ale jednocześnie udostępnienie ich dla badaczy, w internetowej Centralnej Bazie Judaików czy na kolejnych wystawach.

Wierzymy, że w przestrzeniach wystawienniczych Państwa historie i zwykłe przedmioty, niegdyś pamiątki osobiste, staną się dziś muzealiami.
Liczymy na Państwa odzew i chęć współtworzenia partycypacyjnej wystawy w Muzeum Historii Żydów Polskich.

Zachęcamy do kontaktu z pracownikami Działu Zbiorów odpowiedzialnymi za zbieranie pamiątek, telefonicznie lub e-mailowo:
Aleksandra Przeździecka-Kujałowicz ( 22 37 93 715, aprzezdziecka@polin.pl)
i
Przemysław Kaniecki (22 47 10 326, pkaniecki@polin.pl)
lub z kuratorkami wystawy,
Natalią Romik i Justyną Koszarską-Szulc ( jkoszarska@polin.pl, 22-379-37-18).


Drodzy Reunczycy. Pracownicy Muzeum Polin otrzymuja informacjie i materially od wielu osob. Aby moc oszacowac materialy, czy tez wyslac ewentualne podziekowania musza dokladnie wiedzic – jak informacja o 50’tej rocznicy “marca’68” do Was trafila. Niezapomnijcie wiec przy korespondencji, czy wizycie w Muzeum Polin zaznaczyc, ze jestescie czlonkami Reunion’68 !!!

Seminarium “Uchodźcy i migranci w przestrzeni miasta”

Polin

Muzeum POLIN i Fundacja Ocalenie zapraszają na seminarium “Uchodźcy i migranci w przestrzeni miasta”, towarzyszące obchodom Światowego Dnia Uchodźcy przypadającym na 20 czerwca.

23 czerwca (piątek), godz. 13.00-20.00, wstęp wolny, WYPEŁNIJ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY >>

W jaki sposób mówić o uchodźcach i migrantach? Jak uwzględniać ich głos? Jak można sensownie włączać ich w działania edukacyjne i kulturalne, a jakich błędów unikać? Które działania można uznać za dobre przykłady? Jak wygląda Warszawa z perspektywy mieszkających tu uchodźców?

Seminarium będzie okazją do poruszenia tych pytań i wspólnego zastanowienia się jak planować działania międzykulturowe w przyszłości. Chcemy stworzyć platformę do spotkania, dyskusji i wymiany pomysłów. Poznamy ciekawe projekty realizowane w Gdańsku i Warszawie – prezentacje eksperckie pozwolą spojrzeć na te miasta z różnych perspektyw. Sesja przygotowana przez osoby pracujące w Fundacji Ocalenie będzie mieć charakter warsztatowy i będzie poświęcona przede wszystkim omówieniu zagadnienia w jaki sposób sensownie włączać migrantów i uchodźców.

Bardzo ważną częścią seminarium będzie spacer przygotowany przez Jean-Philippa Masemo – uchodźcę z Demokratycznej Republiki Konga, który mieszka w Warszawie.

PROGRAM SEMINARIUM DO POBRANIA

ZAPISY

Seminarium kierujemy przede wszystkim do osób, które pracują w domach kultury, bibliotekach, instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych i które mają niewielkie doświadczenie pracy z migrantami. Udział w seminarium jest bezpłatny, organizatorzy nie pokrywają kosztów dojazdu i zakwaterowania w Warszawie.

Formularz zgłoszeniowy do wypełnienia TUTAJ

Na zgłoszenia czekamy do 12 czerwca. Wyniki rekrutacji prześlemy zainteresowanym osobom 14 czerwca.

Z okazji Światowego Dnia Uchodźcy w dniach 24-25 czerwca Muzeum POLIN organizuje także dwudniowe warsztaty antydyskryminacyjne „O uchodźcach”. Więcej informacji o warsztatach >>

UWAGA: osoby zgłaszające się do udziału w seminarium nie muszą wypełniać osobnego formularza zgłoszeniowego na warsztaty.

Partnerem wydarzenia jest Fundacja Ocalenie

Fundacja Ocalenie

Wydarzenie realizowane w ramach projektu “Żydowskie dziedzictwo kulturowe. Polsko – norweskie działania bilateralne w 2017 r.”
Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię oraz z budżetu Państwa.


twoje uwagi, linki, wlasne artykuly, lub wiadomosci przeslij do: webmaster@reunion68.com