Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN prosi Reunion ’68 o pomoc.


PolinNov 1, 2015 @ 18:32

Drogie koleżanki i drodzy koledzy z Reunion’68,

Informujemy, że Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie wykonało cyfrowe kopie 10 tysięcy zdjęć ze zbiorów TSKŻ.

To fotografie z całej Polski, z małych i dużych wspólnot, z domów dziecka, kolonii, obozów, zimowisk, szkół, organizacji młodzieżowych, zespołów artystycznych, ze stołówek i organizacji pomocy; z różnych uroczystości, jubileuszów, rocznic i akademii. Zdjęcia były robione od najwcześniejszych lat powojennych.

Dzięki digitalizacji wykonanej przez Muzeum POLIN, zdjęcia dokumentujące nasze dzieciństwo i młodość będą zabezpieczone dla kolejnych pokoleń. To ważne źródło wiedzy o żydowskim życiu w powojennej Polsce.

Konieczne jest jednak opisanie fotografii: identyfikacja uwiecznionych na nich ludzi i wydarzeń. Kilka osób z naszej grupy już pomogło w tych pracach, ale wciąż wiele zdjęć nie jest opisanych. Potrzebna jest Nasza pomoc.

Ponieważ z pewnych względów prawnych Muzeum nie może udostępniać tych zdjęć na ogólnym forum, jedyna możliwość to identyfikacja indywidualna.

Z p. Albertem Stankowskim, który w Muzeum POLIN odpowiada za ten zbiór, uzgodniono, że będzie on udostępniony przynajmniej częściowo osobom, które okażą chęć pomocy.


Chętnych proszę o wysłanie na adres email: sztetl@polin.pl

poniższych informacji:

  • imię i nazwisko,
  • miasto lub miasta (jeśli było ich kilka) zamieszkania w Polsce,
  • informacja o znajomości jidysz.

Dwie ostatnie informacje mogą być przydatne, ponieważ dla części zdjęć znane jest miasto ich pochodzenia wraz z pewnymi opisami w jidysz.
Po zgłoszeniu otrzymacie wybrane zdjęcia: pochodzące z tego miasta oraz inne.

Liczymy, że wspólnymi siłami odnajdziemy na zdjęciach choć cząstkę uczestników powojennego żydowskiego życia w Polsce. Jesteśmy zapewne ostatnim pokoleniem, które jest w stanie pomoc w tym gigantycznym wyzwaniu, bo pamiętamy nie tylko nas, ale też naszych rodziców i ich znajomych.

W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN sprawę prowadzi Albert Stankowski – kierownik Działu Zbiorów Niematerialnych, twórca portalu internetowego Wirtualny Sztetl (www.sztetl.org.pl), historyk badający losy nas – powojennych emigrantów.
Mamy nadzieję, że apel ten spotka się z Waszą pozytywną reakcją. W imieniu Komitetu Organizacyjnego Reunion’68 zachęcam do wsparcia tej akcji.
Dla osób będących z wizytą w Warszawie zaproponujemy wkrótce dodatkową, bardziej bezposrednią, mozliwość pomocy w tej identyfikacji.
Od nas samych zależy jej sukces.

Adam Gryniewicz


twoje uwagi, linki, wlasne artykuly, lub wiadomosci przeslij do: webmaster@reunion68.com